• Lentosotakoulun kilta

Jäähyväiset Lentosotakoululle – valitettavasti

Written by LSK on . Posted in TOIMINTA, UUTISSIVU

 Ilmavoimien joukko-osastokiltojen perustaminen alkoi 1960-luvun alkupuolella

Ensimmäisenä ehti Hämeen Lennostossa Tikkakoskella Lentorykmentti 4:n kilta, joka näki päivänvalon keväällä 1962. Sodan aikana Lentorykmentti 4 oli ilmavoimiemme ainoa pommituslentorykmentti, joka kantoi tätä nimeä aina vuoteen 1958 asti, jolloin joukko-osastot saivat maakunnalliset nimensä. Syntyi Hämeen Lennosto ja joukko-osaston siirryttyä Rovaniemelle 1973 nimeksi tuli Lapin Lennosto ja killasta Lapin Lennoston kilta. Astuttuani palvelukseen kesävänrikkinä Tikkakoskella keväällä 1962 tuli liityttyä killan jäseneksi. Kiitos aktiivisen Aaro Linnan tehokkaan värväystyön. Näin ollen keväällä tuli täyteen 52 kiltatoiminnan vuotta.

 Lentosotakoulun kilta perustettiin kesäkuussa 1968 Ilmasotakoulun killan nimellä

Se kuuluu kiltakatraamme iäkkäimpiin yhdistyksiin ja juhlii neljän vuoden kuluttua puolivuosisataista taivaltaan. Perinnetyö kongreettisissa muodoissaan on ollut killan toiminnan kulmakivi. Viimeisimpänä timanttina kruunussa on tietysti Kauhavalla koulun perinnepäivänä 1.10. paljastettu Hawk-muistomerkki, joka tekee kunniaa koulun 85-vuotiselle toiminnalle Kauhavalla, mikä valitettavasti tulee päätökseensä tämän vuoden lopussa toiminnan siirtyessä Tikkakoskelle. Koulun henki ja perintö elävät kuitenkin Kauhavalla ja niitä tullaan vaalimaan uskollisesti ja hartaudella.  Siitä kilta pitää kiinni tulevien vuosikymmenten saatossa.

Seuraava perinnetyö tulee olemaan Lentosotakoulun historiateos vuosilta 1980-2014

Uusi historiateos täydentää vuonna 1993 julkaistua, Martti Peltosen kirjoittamaa koulun historiaa syntyvaiheista vuoteen 1980 asti. Teos julkaistaan tämän vuoden joulukuussa. Kauhavan keskustassa aivan uuden Hawk-muistomerkin vieressä olevaa Saab Safir-vitriiniä tullaan laajentamaan niin, että Kauhavalla pitkään palvellut Vinka-alkeiskoulukone saadaan suojaan saman katon alle. Ja ehkä tulevaisuudessa on vieläkin laajentamistarpeita kolmannen konetyypin takia. Toivottavasti projektit onnistuvat hyvin. Ilmailupaikkakuntana Kauhava ansaitsee kyllä kaiken tämän.

Haluan kiittää kaikkia lentosotakoululaisia vuosien varrella hyvin toimineesta yhteistyöstä. Teidän kanssanne on ollut ilo toimia koulun ja Kauhavan parhaaksi.

Pekka Kanninen
kunniapuheenjohtaja
Lentosotakoulun kilta ry