• Lentosotakoulun kilta

Lentokonepuiston uusi vitriini harjakorkeudessa

Written by LSK on . Posted in PROJEKTIT, UUTISSIVU

Kauhava-1

Pyry-, Stieglitz– ja Vinka-koulukoneet sijoittuvat tähän uuteen vitriiniin. Kuva otettu heinäkuun 28. päivänä kun kattorakennelma oli saatu nostettua teräspalkkirungon päälle. Toki olisi voitu järjestää vaikka harjannostajaiset, mutta kaikki juhlallisuudet tulevat tapahtumaan syyskuun 29. päivänä, jolloin vitriini koneineen juhlallisesti vihitään käyttöön.

Kauhava-2

Vitriini sijaitsee aivan kävely- ja pyörätien vieressä. Taustalla runsaan 100 m päässä – aivan kuvan oikeassa laidassa – näkyvät jo Lentokonepuiston valmiit Hawk-patsas ja Safir-vitriini. Vitriinin seinät tulevat olemaan lasia ja niiden pystytys sekä muut asennustyöt  saadaan suoritettua elo-syyskuussa.

 

vitriini_1608_2016

Vitriiniprojekti etenee vauhdilla. Kattorakenteiden verhoilu on työn alla ja myös sisärakenteiden rakentamiseen on päästy kiinni. Pian eivät puutu kuin lasiseinät ja sitten aloitetaan sähkö- yms. tekniset työt. Entistä paremmalta näyttää…