• Lentosotakoulun kilta

Saab Safir muistomerkki

Written by LSK on . Posted in PROJEKTIT

Muistomerkkivitriini sijaitsee aivan Kauhavan keskustassa:  Kauppatien  ja Kauhavantien (entinen Ylivieskantie) risteysalueella.

Muistomerkkivitriini sijaitsee aivan Kauhavan keskustassa: Kauppatien
ja Kauhavantien (entinen Ylivieskantie) risteysalueella.

Safir-vitriini tyylikkäässä yövalaistuksessa – Hawk-patsas häämöttää aivan kuvan vasemmassa reunassa. Kunhan kaikki patsaat ja vitriinit ovat lopullisessa kuosissaan, niin puiston raitti tulee olemaan näkemisen arvoinen kaikkina vuorokauden aikoina. Kuva: Timo Telen

Saab Safir -alkeiskoulukone (SF-7) kunnostettiin kiltalaisten toimesta Lentosotakoulun hallitiloissa huhti-toukokuun aikana vuonna 2004 mm. maalaamalla koko kone uudelleen alkuperäisväreihin.

Kone odotti Lentosotakoulun tiloissa koko aikaa vieneiden rahoituskuvioiden ajan, mutta sitä esiteltiin silloinkin asiasta kiinnostuneille. Kun rahoituspuoli alkoi selvitä, vitriinirakennuksen pystytystyöt pääsivät alkuun Kauhavan keskustassa 23.5.2006. Rakennus valmistui elokuun lopussa. Safir siirrettiin vitriiniinsä 14.9.2006 ja on ollut siitä lähtien kaupunkilaisten ja muiden ohikulkijoiden ihailtavana niin päivä- kuin iltavalaistuksessakin.

Muistomerkin virallisia vihkiäisiä vietettiin Kiltamme vuosikokouksen yhteydessä toukokuun 26. päivänä vuonna 2007 arvovaltaisen kutsuvierasjoukon ja muistomerkin aikaansaamiseen vaikuttaneiden lahjoittajien sekä projektia myös muuten monin tavoin tukeneiden läsnä ollessa

Muistomerkin rakennusprojekti

Muistomerkin Paljastustilaisuus Kauhavalla 26.5.2007

Vielä täysin lentokunnossa  oleva toinen ”museokone” Saab Safir SF-25 suoritti tyylikkään ja nostalgisen ylilennon samalla hetkellä kun muistomerkkiä vihittiin! Ylilennon suoritti Lentoupseerikurssi 26:n oppilas vuosilta 1956-57, eläkkeellä oleva Finnairin lentokapteeni Esko Ruohtula.

Vaasalaisessa ”ILKKA” –sanomalehdessä esiintyi sunnuntaina 27.5.2007 seuraava artikkeli

Saab Safir on yksimoottorinen potkurikone, joka nousi yläilmoihin ensimmäistä kertaa 20. marraskuuta 1945.Kauhavan ytimeen sijoitettu Saab Safir -muistomerkki vihittiin lauantaina. Lentosotakoulun koulutuskoneena 1958-1982 toiminutta potkurikonetta ympäröi lasirakennus, jotta sen pintamateriaalit kestäisivät säiden vaihtelut.

Vitriinirakennuksen koneyksilö kunnostettiin Lentosotakoulun killan toimesta vuosina 2003-2004. Tämän tänään vihittävän, mielestäni onnistuneen ja upean, Saab Safir -muistomerkin myötä Lentosotakoulun Kilta tallentaa Kauhavan ilmailuperinnettä, kunnioittaa Lentosotakoulun lähes 80 vuoden työtä ja esittelee ilmailuperinnettä asukkaille, matkailijoille ja kaikille ilmailusta kiinnostuneille, kertoi Kauhavan kaupunginjohtaja Lasse Mäkinen avaussanoissaan

Ilmavoimien komentaja, kenraaliluutnantti Heikki Lyytinen, muisteli juhlapuheessaan omia kokemuksiaan Saab Safirin puikoissa.- ”Muistan kuin eilisen päivän ensimmäisen Safir lentoni 5.6.1974, jolloin Kadettikoulun maasotalinjalta ilmavoimiin muuttanut siirtokadetti oli ensimmäistä kertaa todella siivillään”, muisteli Lyytinen vihkiäispuheessaan.
Tilaisuutta kunnioitti myös Pohjanmaan Sotilassoittokunta sekä toinen samanlainen Saab Safir kone, joka siipiään heilutellen lenteli muistomerkin yllä.